تکنیک معلمان برای آموزش به دانش آموزان


رویکرد و راهکار های متفاوتی برای یادگیری دانش آموزان وجود دارد. هر یک از راهکار ها ممکن است برای یک فرد مفید و برای فرد دیگری بی‌فایده باشد. تعدادی از راهکار ها وجود دارد که معلمین می‌توانند از آن‌ها برای آموزش بهتر استفاده کنند. این آموزش‌ها عمومی بوده و معلمین برای اکثر دانش آموزان می‌توانند استفاده کنند.

۱ـ زمان انتظار:

وقتی پرسشی را مطرح می‌کنید به جای آنکه از اولین دانش آموزی که دستش را بالا برد بخواهید توضیح دهد، ۳ تا ۷ ثانیه صبر کنید. این مکث چند ثانیه به دانش اموزان کند تر فرصت می‌دهد تا سؤال را پردازش کرده و پاسخ دهند.

۲ـ آموزش چند روشی

از دانش آموزان بخواهید با انگشت محاسبات را در هوا بنویسند یا برای شمارش از دست‌ها یا اشیاء کمک بگیرید. استفاده از حس لامسه برای یادگیری مؤثر می باشد.

۳ـ مدل سازی:

برخی از دانش اموزان نمی‌دانند چگونه تکالیف خود را انجام دهند یا در حل مسائل مشکل دارند. بهتر است معلم یکبار آنچه را که از دانش می‌خواهد را انجام دهد. شعاری در این زمینه وجود دارد با عنوان من انجام می دهم، ما انجام می دهیم، شما انجام می دهید.

۴ـ استفاده از گرافیک:

سالها است که استفاده از گرافیک و تصویر برای یادگیری توصیه می شود. معلمین می‌توانند در هنگام تدریس یک مطلب از تصاویر و گرافیک استفاده کنند. نحوه کشیدن نمودار ها و نوشتن منظم عنوان ها روی تخته از جمله عواما بصری مهم می باشد.

۵ـ آموزش در گروه‌های کوچک

معلمین عموما درس مورد نظر را برای کل کلاس توضیح می‌دهند اما اینکار نمی‌تواند درست باشد. زیرا برخی از مطالب احتیاج دارد تا به تعداد کمتری توضیح داده شود. از این رو توصیه می‌شود برخی از مطالب را در گروه‌های کوچک چند نفره توضیح دهید.

۶ـ استفاده از روش‌های آموزش UDL:

یو دی ال یک سری توصیه برای آموزش بهتر و کمک به یادگیری دانش اموزان است. شما می‌توانید با استفاده از این روش‌ها سبب پیشرفت و تقویت دانش آموز شوید.

مشارکت کردن دانش آموز در مباحث از اهمیت ویژه ای برخوردار است. معلمین گرامی باید از تدریس یکنواخت و تکراری پرهیز کنند.
 

مطالب مرتبط