تکنیک برای حل مشکلات ریاضی


ریاضی یکی از دروسی است همه دانش آموزان باید آن را مطالعه کنند،اما اگر صادق باشیم، اکثر مردم از مطالعه ریاضی نفرت دارند. اهمیت ریاضی برای اکثر افراد یک مسأله ناشناخته است اما در تمامی دوره ها اعم از مدرسه، دانشگاه و .. ریاضی وجود دارد. مشکل بسیاری از دانشجویان این است که آنها نمیدانند چگونه ریاضی را درک کنند.
ریاضی یکی از دروسی است که شما می‌توانید ساعت‌ها آن را مطالعه کنید ولی باز هم نمی‌توانید ادعا کنید تماماً بلد هستید. اگر کوچک‌ترین مشکلی را نادیده بگیرید در روز آزمون حتماً به مشکل خواهید خورد. تکنیک های زی به شما کمک می‌کند تا مشکلات ریاضی را راحت‌تر حل کنید.

۷ تکنیک حل مشکل ریاضی:

۱ـ تمرین، تمرین و تمرین

ریاضی درسی است که هرگز با خواندن یا گوش دادن یاد نمی گیرید. برای یادگیری ریاضی باید آستین همت را بالا بزنید و شروع به حل تمرین کنید. هرچه بیشتر تمرین حل کنید، مهارت بیشتری کسب می‌کنید و در نتیجه نقاط ضعفتان را بهتر پیدا می کنید. برای موفقیت در امتحانات ریاضی شما باید نمونه سؤال‌های بسیاری را مشاهده کرده باشید.

۲ـ بررسی خطاها

هنگامی که شما تمرین حل می کنید، طبعا دچار مشکلاتی می‌شوید و ممکن است برخی را بلد نباشید یا کامل بلد نباشید. شما باید مسائل و مشکلات خود را جمع‌بندی و سپس بررسی کنید. باید متوجه شوید چرا به این مشکل خوردید و اشتباه کارتان کجا بوده است.

۳ـ مفاهیم کلیدی

سعی نکنید مطالب را حفظ کنید.در بلندمدتشما به درک مطالب نیاز دارید. درک منطق ریاضی از واجبات است و نمی‌توانید با حفظ به مقصود برسید. همچنین منطق ریاضی یک مسأله ثابت است اگر بلد نباشید نمی‌توانید تمریناتی که برای بار اول می‌بینید را حل کنید.

۴ـ درک شک های شما

اگر به جایی شک دارید، برگردید و از اول مطالعه کنید. فکر گذشت زمان را نکنید، زیرا اگر متوجه مشکل اولیه تان بشوید از مشکلات ریاضی دیگر جلوگیری کرده اید.
۵ـ محیط مطالعه آرام

ریاضیات به تمرکز زیادی احتیاج دارد. بنابراین مستلزم یک محیط آرام است که بتوانید به راحتی در آن تمرکز کنید. یک محیط آرام بدور از هرگونه هواس پرتی موجب می‌شود تا معادلات پیچیده هندسی، جبر یا مثلثات را حل کنید.
پخش یک موسیقی مناسب نیز می‌تواند سبب افزایش تمرکز شما شود.

۶ـ دیکشنری ریاضی

ریاضی دارای اصطلاحات خاصی با تعداد زیاد واژگان است. پیشنهاد ما تهیه یک دفترچه یادداشت برای نوشتن تمای لغات و اصطلاحات ریاضی می باشد. این مکار به شما کمک می‌کند تا هر زمان به فرمول یا اصطلاحی نیاز داشتید به آن دسترسی داشته باشید.

۷ـ مشکلات واقعی

سعی کنید برای حل ریاضی از مثال‌های عینی و واقعی روزمره استفاده کنید.گاهی اوقات ریاضی ممکن است اندکی انتزاعی به نظر رسد اما با یافتن مثال‌های واقعی می‌توانید بیشتر از قبل پیشرفت کنید.مثلا برای درس احتمال می‌توانید احتمال برنده شدن در قرعه کشی های مختلف را بررسی کنید.


مطالب مرتبط