تأثیر موسیقی بر کیفیت مطالعه


آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید موسیقی چگونه می‌تواند بر ذهن شما تأثیر بگذارد؟ این تأثیر می‌تواند مفید باشد یا مضر؟ چه نوع موسیقی بهتر است گوش دهیم؟

بسیاری از دانش آموزان برای کاهش  احساس تنش و اضطراب در هنگام فعالیت‌های مرتبط با ذهن مانند مطالعه برای آزمون، تکالیف درسی و یا خواندن و نوشتن، به موسیقی گوش می دهند. تحقیقات نشان می دهد که موسیقی بر عملکرد مغز بسیار اثر گذار می باشد. البته تحقیقاتی در زمینه عکس این مطلب نیز صورت گرفته است. موسیقی انواع مختلفی دارد و شما باید دقت کنید کدام نوع از موسیقی را انتخاب می می کنید. هر نوع از موسیقی می‌تواند تاثیر جداگانه ای بگذارد. برخی از دانشجویان هنگام مطالعه یا انجام تکالیف خود بدون درک اثرات مضر احتمالی به هر نوع موسیقی گوش می‌دهند.  اسمیت و موریس (1977) در مورد اثر آرام بخش و تحریک کننده موسیقی  به تحقیق پرداختند. آن‌ها به افراد اجازه دادند تا موسیقی مورد علاقه شان را گوش دهند و در همین حین اعداد خاصی را از آخر به اول بخوانند. در این تحقیق ذهن افراد به شعر و موسیقی مورد علاقه شان معطوف شد و نتوانستند تمرکز داشته باشند. از رو می‌توان گفت گوش دادن به موسیقی‌هایی که به آن‌ها علاقه خاصی دارید یا ریتم تندی دارد، نه تنها مفید نیست می‌تواند مضر نیز باشد. 
فاصله شما نیز از منبع پخش موسیقی نیز دارای اهمیت می‌باشد. در یک تحقیق کسانی که با فاصله بیشتری به موسیقی دلخواهتان گوش می دادند نسبت به کسانی که نزدیک‌تر بودند، تمرکز بیشتری داشتند.
بنابراین می‌توان گفت فاصله شما از منبع پخش موسیقی و انتخاب نوع موسیقی می‌تواند در تمرکز شما مؤثر باشد.هرچند هنوز هم عده بسیاری از محققین معتقدند بالاترین تمرکز در زمان سکوت ایجاد می‌شود اما عده زیادی با گوش دادن به موسیقی کلاسیک و آرام تمرکز بیشتری نسبت به حالت سکوت دریافت کردند.

مطالب مرتبط