برای تقویت حافظه چه کار کنیم؟


من در آزمون نمره نمیگیرم! حجم اطلاعات برای حفظ زیاد است! من فقط غرق مطلب می‌شوم ولی چیزی یاد نمیگیرم!

این‌ها جملاتی هستند که اغلب دانش آموزان می‌گویند. همه ما تلاش می‌کنیم تا چیزهایی را که مطالعه می‌کنیم بخاطر بسپاریم اما متأسفانه بخش مهمی از آن را از یاد می بریم. شاید دقت کرده باشید که مثلاً یک بازی پیچیده را به راحتی بخاطر می سپارید ولی یک مطلب را از یاد می برید.
در زیر راهکارهایی به شما ارائه می‌دهیم که به بهبود حافظه شما کمک می کند.

۱-مطالب را درک کنید

دانش آموزان اکثراً سعی می‌کنند مفاهیمی که متوجه نمی‌شوند را حفظ کنند. این روش راهکار مناسبی برای یادگیری نمی باشد. ذهن چیزی که درک نکند به یاد نخواهد آورد.

۲-سازماندهی اطلاعات

یکی از موثرترین روش های بهبود حافظه دسته بندی اطلاعات می باشد. به عنوان مثال، اگر شما در حال یاد گرفتن زبان هستید، کلماتی که معانی مشابه دارند را در یک دسته قرار دهید. ذهن اطلاعات دسته بندی شده را راحت‌تر بخاطر می سپارد.
۳- مطالعه فعال

باید سعی کنید در مطالعه فعال باشید. در مورد مطلب فکر کنید، سؤال کنید و با دیگران در مورد آن مطلب بحث کنید. آنچه آموخته اید را برای خود یا دیگران تجزیه و تحلیل کنید.

۴- مرور مداوم

اطلاعات را روی هم انباشته نکنید. سعی کنید هرچه مطالعه کردید را در روز های بعد مرور کنید. تست بزنید. یادداشت هایتان را بلافاصله بعد از کلاس مرور کنید. پس از انجام تکالیف درسی نکات مهم آن را یادداشت کنید. مطالبی را که مطالعه کردید هر چند وقت یکبار مرور کنید تا از ذهنتان خارج نشود.

۵- داستان سازی

از مطالبی که مطالعه کردید، یک داستان بگویید. هنگام ساخت داستان از نکات اصلی و ویژه استفاده کنید. ذهن شما با شنیدن داستان، مطلب را نوبت به نوبت به یاد می آورد.

۶- صحبت کردن

باور کنید یا نه، صحبت کردن یک استراتژی بسیار قدرتمند برای بهبود حافظه است. در مطلبی که مطاله کردید با خودتان، دوستتان ، پدر، مادر و … صحبت کنید. مثلاً می خواید زبان انگیلیسی خود را تقویت کنید؟ با کسی که انگیلیسی بلد است صحبت کنید.

۷- استفاده از تکنیک های کاربردی

از مخفف استفاده کنید. از یک مطلب طولانی مخففی کوتاه بسازید و آن را با خود تمرین کنید.
با ریتم حفظ کنید. مثلاً نام شهر های استان را به صورت ریتم یک آهنگ بخاطر بسپارید. در این صورت شما هرگز آن را از یاد نخواهید برد.


مطالب مرتبط